„Necítim sa byť galerijným umelcom“
Žilinskému literárnemu festivalu tradične patrí prvý októbrový týždeň. Prvé podujatie zo všetkého, na čo sa môžete tešiť, ponúkla Nadácia POLIS už v nedeľu. Ivan „Kelly“ Köhler predstavil významného slovenského fotografa Karola Kállaya.
„Čaká vás neuveriteľné popoludnie s inteligentným humorom,“ uviedol moderátor Karola Kállaya, ktorý sa na fotografickej scéne pohybuje už od roku 1945. Vďaka prineseným fotografiám mohli diváci nahliadnuť do jeho celoživotnej tvorby. Karol Kállay fotografoval známe osobnosti, napríklad Ľ. Feldeka, J. Bednárika, R. Schustera či A. Dubčeka. Portréty, akty, reportáže... „ Najdôležitejšie je obsiahnuť tému,“ tvrdí rodák z Čadce. Prítomným priblížil fotografovanie v luxusnom Dubaji, chudobnom Albánsku, exotickej Indonézii, neprístupnej Kórei či v karibskej Kube. Ako hovorí majster Kállay: „Spraviť dobrú fotku? To sa človek nachodí...“
Karol Kállay hľadá v každej snímke príbeh a originalitu. Napriek tomu upozorňuje, že sú určité témy, ktoré sa skôr či neskôr stanú gýčovými. Inšpiráciu nachádza všade okolo seba. „Dôležité je všímať si. Keď sa snažíte veci vidieť, možno sa vám aj stanú,“ radil scestovaný fotoreportér.
Zástanca filmových fotoaparátov snímal veľa krásnych žien a rád si zaspomínal na obdobie, keď fotografoval módu. Dnešnú módu však považuje za umelú. Osobnú mienku má aj o bulvári: „Paparazzi nie sú fotografi, to sú poľovníci.“ Začiatočníkom odporúča chodiť do kina a divadla, čítať dobré romány. „Zrazu cítite a viete, čo je dobré.“ V súčasnosti vydal najnovšiu publikáciu Bratislava moja, ktorá zachytáva hlavné mesto v rokoch 1944 až 1964.
Anna Jacková, novinársky workshop